Saçların Uzama Anatomisi

Eğer saçlarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle saçın uzama döngüsünü bilmeniz en doğru bir başlangıçtır.

Saç Büyüme Döngüsü

Saç uzaması üç aşamadan geçer. Bunlar Anajen, katajen ve telojendir. Peki nedir bunlar. İlk saç büyüme döngüsüne büyüme fazı denir. Genellikle 7 yıl kadar sürer. Büyüme fazı her yıl 10 santimetre kadar saç köklerinin büyümesini sağlamaktadır. Bu saç döngüsünün 1. Aşamasıdır. Yani anajen saç köklerinin uzaması anlamındadır.

Şimdi gelelim ikinci aşamasına. Bu döngüye katajen denir ve bir geçiştir. Saç köklerinden başlar 2 hafta sürer ve saçın başlangıç uzunluğundan 1/6 kadar küçülmesi demektir.

Üçüncü aşaması ise Telojendir. Bu saç folikülleri anlamındadır. Saç derisine bağlı gerilim, stres gibi unsunlarla saçların dökülmeye maruz kalmasıdır. Bu 3 ay kadar sürer. Yani saçlarınız dökülmeye başladığında bilin ki 3 ay sonra dökülmeyi kesecektir. Bu yüzden bazı önlemler alınmalıdır. Şimdi biz bilimsel yollardan bahsettik. Kimse bir şey anlamadı. İşte bu bilimsel yollara karşı formüller geliştirdik bunları sizlerle paylaşacağız.

saç anatomisi

 

Saç Derisini Koruma

Saç derisini korumalısınız ki saçlarınız uzamaya devam etsin ve saçlarınız dökülmesin. Bunun için  dengeli beslenmek ve sağlıklı beslenmek en doğru adım olarak görülmektedir.

Haftada bir gün saç derisine bakım yapmanız çok doğru bir karar. Saç mezoterapisi yine saçınızı koruma adına doğru bir işlem olarak göze çarpmaktadır. Bunların dışında saçlarınızı aşırı ısınmadan uzak tutmalısınız.

Yazın ortasında tatillerde özellikle saçlarınız çabuk yıpranır ve dökülür. Bunun nedeni güneşten gelen UV ışınlarıdır.

Saçlarınızı aşırı güneşten korumalısınız. Saç kurutma makinasını yüksek devirde fazla süre çalıştırmamalısınız.

Yastıklarınızı ve giydiğiniz kıyafetleri kontrol ederek günde kaç tel saç kaybettiğinizi tespit ederek en başında bu korumayı sağlamalısınız.

İpucu: Gece ipek yastık yüzü ile yatmanız tavsiye edilir. Çünkü pamuk, yün gibi kumaşlara göre gece boyunca saçlarınızı aşındırmaz.

saç uzaması

Saçlarımın Uzaması için Ne yapmalıyım?

Doğru beslenmelisiniz. Sık sık meyve ve sebze tüketmelisiniz. Çünkü bunlar vücudunuza multi vitamin vermektedir. Bu şekilde saçların hızlı büyümesini teşvik edeceksiniz. Uzmanlar saçların uzaması için %97 proteine ihtiyaç olduğunu söyler. Örnek vermek gerekirse bazı yiyecekler; Midye, fındık, yumurta, havuç, yaban mersini, ıspanak, süt ve ürünleri doğru beslenmek adına bazılarıdır.

Ek Olarak Saçlarıma Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Saçlarınızın hızlı uzaması için Jojoba yağı kullanın. Saç derinizi ve saçınızı besler. Doğal yağlar ile aynı özelliklere sahiptir. Düzenli kullandığınız saç kreminizin içerisine bir iki damla damlatarak saçlarınıza uygulayın. Bunu saç kremi kullanım sayısına bağlı olarak yapın. Yani her saçlarınızı yıkadığınızda uygulayın. Tıpkı saç kremi gibi ellerinizle masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda 2 dakika kadar durması yeterlidir. Daha sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Jojoba yağı sırf saç uzaması için değil bir çok saç yıpranmalarına iyi gelmektedir. 

 

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. arzu dedi ki:

    Hindistan cevizi yağınında iyi geldiğini duydum doğrumudur acaba???

Yorum Yaz

DMCA.com Kadın Dünyası