Omre mi? Balyaj mı?

Omre mi? Balyaj mı?

Kuaförlük bir sanattır. Şarkı söylemek gibi. Tiyatroda oyunculuk gibi. Keşfedilen teknikleri de gerçek sanatçılar bulmuştur. Saçlara uyguladığımız balyaj bir fransız tekniğidir. 1970 yılından beri uygulanmaktadır. Balayage’den çevrilmiştir. Teknik kavramları bırakıp modellere geçelim isterseniz. Ombre ve balyaj rekabeti bu sıralar çok fazla. İki teknikte oldukça çekici. Balyaj ile sıcak tonlar ile saçlarımızı açma, karamel, sarı, altın gibi tonlara oldukça popüler. Hem farklı bir hava yaratıyor. Hemde gösterişli. Üstelik güneş vurduğunda çok doğal bir renge dönüşüyor.

Ombre çok etkileyici bir teknik. Saçları diplerden uçlara indikçe daha da açılması. İşlemi oldukça zor olduğundan saçlarımızı usta ellere teslim etmemiz gerekmektedir. Üstelik ombre her renkte çok etkileyici oluyor. Kızıllarda, karamellerde, sarılarda hep ilgi çekici bir ton oluyor. Saçların uzun olması daha da etkileyici olmasını sağlıyor.

balyaj-modelleri

 

balyaj-modelleri-1 balyaj-modelleri-2

Balyaj Teknikleri

Bu sezonun popüler renkleri kahve taban üzerine karamel balyaj uygulamak. Genelde altın sarısı balyajların çok olduğu dönem bitti. Artık karameller boy gösteriyor. Bunları kızıl tonları takip ediyor. Fakat püf noktası doğru iki tonu belirleyerek kişisel zevkinize adapte etmek önemlidir. Bu yüzden saç yapınız, uzun mu kısa mı, ten renginiz nedir bunları dikkate almanız gerekir. 2015 trendlerinde kahve ve karamel tonlarının moda olduğunu düşünerek hareket etmenizi öneririm. Açık renk tonunu öyle güzel seçmelisiniz ki doğal bir renk açma görüntüsü vermeli ve saçınızda emaneten durmamalıdır.

Yukarıdaki balyaj modelleri size iyi bir örnek olsun. Sarı tonlarla açılanlar daha şık daha göz alıcı. Fakat örnekteki bayanların ten rengin bakarak kendi ten renginizi düşünün ve buna göre karar verin. Siyah saçlardaki balyajlar çok etkileyici olmamaktadır. Bu yüzden eğer ten renginize koyu ise size balyaj değil ombre tekniğini uygulamanızı önermekteyim.

kizil-ombre ombre-kizil

 

ombre-teknigi

Ombre Saç Boyama Teknikleri 

İşte bu sezona damga vuracak saç renkleri bunlardır. Ombre teknikleri saç diplerinden uçlarına doğru açılarak bitmesidir. Biraz vahşi ama çok çekici olan bir saç rengi tekniğidir. Bu sezona kızıl ombreler damga vuracak. Örneklerde bunu özellikle sergiledim. İki farklı kızıl tekniği var. İkisi de bir birinden güzel ve çekici. Fakat popüler tonlardan diplerin koyu sarı uçlara indikçe saçlarda hem karameli, hem altın sarısını en uçlarında açık sarıyı barındıran çok profesyonel bir örnek sundum.

Her ten rengine uygun olan saç boyama tekniği olduğunu belirterek herkesin kullanabilmesinin mümkün olduğunu hatırlatırım. Üstelik her ton makyaj, her türlü kıyafet bu saç rengi tonlarına gider. Hatta isim vermeden ünlü bir firmanın ombre saç boyama seti de mevcut. Yani bu tekniği evde kendiniz yapabiliyorsunuz. Fakat yine de usta ellere bırakmak daha doğru olur.

ombre örnekleri ombre saç boyama tekniği

Ombre Tekniklerinde Yaratıcılık Çok Önemlidir

Mavi tonları, pembe tonları, sarı, mor gibi renklerde saçlarınıza renk katarak bu işi çok eğlenceli hale getireceği gibi marjinal tonlarda yakalamanız mümkündür. Bu teknikle çok doğal saçlarda yaratabileceğiniz gibi barbie bebek gibi de olabilirsiniz. Ombre saçın bakımı da çok önemlidir. Argan yağı, zeytin yağı gibi bakım yağları ile saçlarınıza bakım yaparsanız daha canlı, daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Çünkü bu tarz saçların bakımsız, kırıklı ve cansız olmaması çok önemlidir. Saçlarınız ne kadar canlı ve parlak bir görünüme sahip ise saç rengini o kadar güzel sergiler. Unutmayın hanımlar her güzel kızın arkasında güzel bir saç vardır. Yoksa güzelliğinizi gösteremezsiniz.

Yorum Yaz

DMCA.com Kadın Dünyası